Știri: Prima etapă a Festivalului-Concurs Televizat Pentru Tinerii Interpreţi de Muzică Populară ”Prezintă Orchestra FOLCLOR” – ediţia a III-a, Chișinău (30 martie 2017)

507
Festivalul-Concurs Televizat Pentru Tinerii Interpreţi de Muzică Populară Prezintă Orchestra FOLCLOR 2017 editia a IIIa

Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici” din Chișinău” în colaborare cu Orchestra de muzică populară „FOLCLOR” şi Compania Publică TeleRadio Moldova, în parteneriat cu Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” la Chişinău organizează cea de-a treia ediţie a Festivalului-Concurs Televizat Pentru Tinerii Interpreţi de Muzică Populară „Prezintă Orchestra FOLCLOR”. Anul acesta, festivalul-concurs va avea 4 etape (3 competitive şi gala laureaţilor) ce se vor desfăşura pe tot parcursul anului 2017.

Prima etapă va avea loc pe data de 30 martie, ora 18.00 la Filarmonica Naţională „Serghei Lunchievici” din Chişinău (str. Mitropolit Varlaam nr.78).

Festivalul-Concurs Televizat Pentru Tinerii Interpreţi de Muzică Populară ”Prezintă Orchestra FOLCLOR” are ca scop promovarea şi valorificarea folclorului muzical, instrumental şi vocal în forma autentică, descoperirea şi promovarea celor mai valoroşi interpreţi de muzică populară românească, valorificarea cântecului, portului popular românesc din diferite zone ale Republicii Moldova şi României şi introducerea lor în circuitul valorilor spirituale.

În cadrul celor trei etape vor avea loc şi recitaluri de muzică ale unor artişti consacraţi şi cunoscuţi pe ambele maluri ale Prutului.

În prima etapă a anului 2017, pe scena Filarmonicii Naţionale ”Serghei Lunchievici” vor evolua interpreza Ioana Căpraru, Artist al Poporului şi instrumentistul Valentin Golomoz (clarinet, ocarină, caval şi fluier).

Toţi concurenţii şi interpreţii vor beneficia de acompaniamentul Orchestrei de muzică populară „FOLCLOR”, condusă de maestrul Petre Neamţu.

Membrii juriului:

  1. Petre Neamțu, Artist al Poporului (Republica Moldova),– preşedintele juriului
  2. Cristian Obrejan, dirijor (România)
  3. Zinaida Bolboceanu, Artist al Poporului (Republica Moldova)
  4. Serghei Ciuhrii, Artist al Poporului (Republica Moldova)
  5. Simion Duja, Artist Emerit (Republica Moldova)
  6. Veta Ghimpu, Maestru în Artă (Republica Moldova)
  7. Vitalie Grib, lector universitar (Republica Moldova)
  8. Silvia Goncear, Artist Emerit (Republica Moldova)
Comentați via Facebook

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here