Știri: Festivalul Internațional de Poezie București (15–21 mai 2017)

398
festivalul international de poezie bucuresti

În perioada 15–21 mai 2017, va avea loc la București cea de a VIII-a ediție a Festivalului Internațional de Poezie București.‎ 

Program:

Luni, 15 mai 2017

Casa Filipescu-Cesianu – Sala Lapidarium, Calea Victoriei 151
18.00: PEN România 95 – Deschidere oficială
Alocuțiuni: Magda Cârneci, Președintele PEN România, Mirel Taloș, Vicepreședintele Institutului Cultural Român, Kätlin Kaldmaa, Secretarul General al PEN International, PEN Estonia, Jarkko Tontti, PEN International, PEN Finlanda, Ioan Cristescu, Directorul Muzeului Național al Literaturii Române

Amfitrion: Adrian Majuru, Directorul Muzeului Municipiului București

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8
19.00: Recital de poezie susținut de Mircea Dinescu din volumul ”Colierul din bomboane de colivă”, Editura Fundației pentru Poezie Mircea Dinescu, 2017
Invitat special: George Mihăiță
Moderator: Dan Mircea Cipariu

Marți, 16 mai

Sediul GDS – Grupul pentru Dialog Social, Calea Victoriei 120
10.00–13.00: Dezbatere PEN România 95 – National Histories of PEN Clubs
Moderator: Magda Cârneci
Intervenții: Entela Safeti Kasi (Albania), Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Olga Walló (Cehia), Nadežda Čačinovič (Croația), Lee Gil-Won (Coreea), Kätlin Kaldmaa (Estonia), Jarkko Tontti (Finlanda), Sylvestre Clancier (Franța), Regula Venske (Germania), Mykola Riabchuk (Ucraina); Ana Blandiana, Denisa Comănescu, Simona-Grazia Dima, Caius Dobrescu, Mariana Gorczyca, Dan Horațiu Popescu (România)

Casa memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26
16.00ľ18.00: Imagine și vers – atelier creativ pentru copii, ArtCrowd – Artiști în educație
Curator: Simona Nastac

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8
16.00-17.00: Lansare: Antologia PEN România 95, Editura Muzeul Literaturii Române, București, 2017
Deschidere expoziție: PEN România 95
Invitați: Gabriela Adameșteanu, Mircea Martin, Magda Cârneci, Caius Dobrescu
Moderator: Ioan Cristescu

17.30: Lecturi publice de poezie: Aura Christi, Carolina Ilica, Niculina Oprea, Adrian Pârvu, Daniel Vorona
Moderator: Dan Mircea Cipariu

Green Hours jazz-café, Calea Victoriei 120
20.30: PEN România 95 – Lecturi publice de poezie: Constantin Abăluță, Dan Anghelescu, Svetlana Cârstean, Simona-Grazia Dima, Emilian Galaicu-Păun (Republica Moldova), Ioana Nicolaie, Adrian Popescu, Radu Sergiu Ruba, Eugenia Țarălungă, Radu Vancu, Ioan Vieru, Călin Vlasie, Claudia Voiculescu
Muzica: Mircea Tiberian (pian) și Nadia Trohin (voce)
Moderator: Magda Cârneci

Miercuri, 17 mai

Centrul Cultural Palatele Brâncovenești – Sala de conferință „Marin Preda”, Valea Parcului 1, Mogoșoaia
11.00–13.30: Dezbatere PEN România 95 – Displaced Cultures in a Globalized World
Moderator: Caius Dobrescu
Intervenții: Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Nadežda Čačinovič (Croația), Katica Kulavkova (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei), Emilian Galaicu-Păun (Republica Moldova), Veronika Dintinjana (Slovenia), Haydar Ergülen (Turcia), Mykola Riabchuk (Ucraina); Gabriela Adameșteanu, Svetlana Cârstean, Ruxandra Cesereanu, Simona-Grazia Dima, Bogdan Ghiu, Alex. Goldiș, Mariana Gorczyca, Claudiu Komartin, Angelo Mitchievici, Carmen Mușat, Radu Vancu, Miruna Vlada (România)

13.30–14.00: PEN România 95 – Închidere oficială

Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”, Aleea Barajul Dunării 5
12.30: FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu: Ioana Crăciunescu (România) și Adam Puslojić (Serbia)
Moderator: Dan Mircea Cipariu
Profesor coordonator: Adrian Săvoiu

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8
13.00: Lectură publică de poezie
”Arghezi Revisited: in defence of the cherries / în apărarea cireșelor” (volum în curs de apariție la Editura frACTalia, 2017)
Invitați: Peter Șragher (România), Claus Ankersen (Danemarca)

Casa memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26
16.00–18.00: Imagine și vers – atelier creativ pentru copii, ArtCrowd – Artiști în educație
Curator: Simona Nastac

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
19.00: Deschiderea Festivalului Internațional de Poezie București, ediția a VIII-a
Alocuțiuni: Mesaj din partea doamnei Gabriela Firea, Primarul General al Municipiului București, Mireille Rădoi, Directorul general al Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”
Dinu Flămând, scriitor și traducător, Ioan Cristescu, Directorul Muzeului Național al Literaturii Române

19.30: Lecturi publice de poezie: Ana Blandiana, Magda Cârneci, Ruxandra Cesereanu, Nichita Danilov, Caius Dobrescu, Mircea Dan Duță, Dinu Flămând, Bogdan Ghiu, Ioana Ieronim, Nora Iuga, Cosmin Perța, Ion Pop, Simona Popescu, Adam Puslojić, Eugen Suciu, Robert Șerban, Ion Bogdan Ștefănescu
Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Costin Soare (chitară)
Moderatori: Ioan Groșan și Ioan Cristescu

Joi, 18 mai

Colegiul Național „Spiru Haret”, Strada Italiană 17
12.30: FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu: Hugo Mujica (Argentina), Ioana Ieronim (România) și Dinu
Flămând (România)
Moderator: Ioan Groșan
Profesor coordonator: Claudia Moga

Casa memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26
16.00–18.00: Imagine și vers – atelier creativ pentru copii, ArtCrowd – Artiști în educație
Curator: Simona Nastac

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8
17.00: Lecturi publice de poezie: Marius Aldea, Vasile Mihalache, Radu Nițescu, Livia Ștefan, Victor Țvetov, Miruna Vlada
Muzica: Iordache (saxofon), Dan Mitrofan (chitară)
Moderator: Claudiu Komartin

Librăria Humanitas – Kretzulescu, Calea Victoriei 45
17.00: Conferință: A traduce vs. a tălmăci, susținută de Bruno Mazzoni (Italia)
Moderator: Silviu Angelescu

Aula Bibliotecii Centrale Universitare ”Carol I”, Calea Victoriei 88
18.30: Lecturi publice de poezie: Entela Safeti Kasi (Albania), Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Olga Walló (Cehia), Hu Chuanyi (China), Jidi Majia (China), Gao Xing (China), Gong Xuemin (China), Lee Gil-Won (Coreea), Kätlin Kaldmaa (Estonia), Jarkko Tontti (Finlanda), Sylvestre Clancier (Franța), Katica Kulavkova (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei), Veronika Dintinjana (Slovenia), Haydar Ergülen (Turcia)
Muzica: Grigore Leșe
Moderator: Magda Cârneci

Green Hours jazz-café, Calea Victoriei 120
20.30: Lecturi publice de poezie: Sorin Despot, Robert G. Elekes, Olga Ștefan, Moni Stănilă, Alexandra Turcu, Alexandru Vakulovski
Muzica: Ana-Cristina Leonte (voce), Tavi Scurtu (electronics și percuție)
Moderator: Claudiu Komartin

Vineri, 19 mai

Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, Strada Olari 29-31
12.30: FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu: Magda Cârneci (România), Sylvestre Clancier (Franța) și
Călin-Andrei Mihăilescu (Canada)
Moderator: Dan Mircea Cipariu
Profesor coordonator: Alina Roșca

Librăria Humanitas – Cișmigiu, Bulevardul Regina Elisabeta 38
16.00: Conferință: Putting a Blotch across the Sun, Tripping up for Good at the Soul: A Translator’s Evolution, susținută de Adam J. Sorkin (SUA)
Moderator: Radu Vancu

Aula Bibliotecii Centrale Universitare ”Carol I”, Calea Victoriei 88
18.00: Lecturi publice de poezie: Hugo Mujica (Argentina), Marco Lucchesi (Brazilia), Călin-Andrei Mihăilescu (Canada), Simona Racková (Cehia), Olja Savičević (Croația), Mangalesh Dabral (India), Marco Di Pasquale (Italia), Enormi Stationis (Polonia), Adam Puslojić (Serbia), Barbara Korun (Slovenia), Ioana Gruia (Spania), Jordi Valls (Spania), Nikolay Zvyagintsev (Rusia)
Muzica: Maria Răducanu (voce), Pedro Negrescu (contrabas)
Moderator: Dinu Flămând

POINT, Strada Eremia Grigorescu 10
20.30: metaMorph ~ un punct plecat la plimbare – performance de poezie experimentală
Christian Foley (Anglia), SJ Fowler (Anglia), Max Hofler (Austria), Christian Bök (Canada/Australia), Maja Jantar (Olanda/ Belgia), LaTasha N. Nevada Diggs (SUA), Tara Skurtu (SUA), Mugur Grosu, Claudiu Komartin, Răzvan Țupa (România)
Curator: Simona Nastac

Sâmbătă, 20 mai

Noaptea muzeelor 2017
Sediul MNLR – expoziția de bază, Str. Nicolae Crețulescu 8, program: 10.00 – 02.00
Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Str. Mărțișor 26, program: 10.00 – 22.00
Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, Str. George Bacovia 63, program: 10.00 – 22.00
Casa Memorială „Ion Minulescu – Claudia Millian”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00–18.00
Casa Memorială „Liviu și Fanny Liviu Rebreanu”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00–18.00

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26
12.00: Vernisaj al expoziției Imagine și vers, lucrări realizate în cadrul atelierului creativ pentru copii, ArtCrowd – Artiști în educație, curator: Simona Nastac

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8
16.00 – 20.00: Scriitori contemporani la muzeu
O zi muzeograf: Radu Vancu

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8
16.00–17.30: Concert de violoncel, susținut de artistul instrumentist Adrian Naidin

Green Hours jazz-café, Calea Victoriei 120
16.00: Lecturi publice de poezie: Florin Arpezeanu, Ionelia Cristea, Ana Donțu, Matei Hutopila, Alina Purcaru, Alex Văsieș
Invitat special: Angela Marinescu
Moderator: Claudiu Komartin

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26
16.00 – 17.00: Teatrul de magie, spectacol susținut de Andrei Teașcă

Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, George Bacovia 63
16.00 – 17.00: Concert de violoncel, susținut de Mihail Grigore

Librăria Humanitas – Cișmigiu, Bulevardul Regina Elisabeta 38
17.00: Conferință: Ospitalitatea de limbaj în traducerea poetică, susținută de Victor Ivanovici (Grecia)
Moderator: Silviu Angelescu

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26
17.00–18.00: Teatru de improvizație, susținut de trupa de improvizație Grupa mică

Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, George Bacovia 63
17.00 – 18.00: Concert de vioară, susținut de Valentin Șerban

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8
17.30 – 19.00: Teatru de improvizație, spectacol susținut de trupa de improvizație Comedy.show

Biblioteca Centrală Universitară „Carol I” – Esplanadă, Calea Victoriei 88
20.00: Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a IX-a, difuzat în fiecare an de Radio România Cultural, marchează prin poezie, blues şi jazz Noaptea Europeană a Muzeelor
Invitați: Ioana Crăciunescu, Ioana Ieronim, Nora Iuga & Angela Baciu, Livia Lucan-Arjoca, Andra Rotaru, Florina Zaharia, Teodor Dună, Bogdan Ghiu, Florin Iaru, Ioan Matiuţ, Călin-Andrei Mihăilescu, Cosmin Perţa, Bogdan O. Popescu, Adrian Suciu, Robert Şerban, Grigore Şoitu, Iulian Tănase, Romulus Bucur
Muzica: Teodora Enache, Mike Godoroja & Blue Spirit
Amfitrioni: Dan Mircea Cipariu și Ioan Cristescu

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8
20.00–21.00: Concert susținut de Helen & friends

21.00–22.00: Concert susținut de Blue Noise

Duminică, 21 mai

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8
17.00: Închiderea festivalului
Alocuțiuni: Ioan Cristescu, Directorul Muzeului Național al Literaturii Române, Dinu Flămând, scriitor și traducător, Caius Dobrescu, scriitor și traducător, Ioan Groșan, scriitor

Invitat special: Yusef Komunyakaa (SUA)

Lecturi publice de poezie: Adrian Alui Gheorghe, Denisa Comănescu, Gellu Dorian, Marian Drăghici, Horia Gârbea, Cassian Maria Spiridon, Liviu Ioan Stoiciu, Lucian Vasilescu, George Vulturescu
Muzica: Cvartetul Chromatic – Iuliana Ghiduc (vioara 1), Salome Torge (vioara 2), Ovidiu Achim (violă), Emese Achim (violoncel)
Moderator: Ioan Groșan

Tramvaiul 26, Strada Cercului 6
19.30: Clubul de Lectură Institutul Blecher: Andrei Dósa, Botond Fischer, Benji Horváth, Mihók Tamás
Moderator: Claudiu Komartin

În perioada 17–19 mai 2017, în Holul Dacia al Bibliotecii Centrale Universitare ”Carol I” (Strada Boteanu 1), poate fi vizitată expoziția de artă Cărțile de la Vidra – „Plângând de-atâta frumusețe” de Carolina Ilica.

Comentați via Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here