Știri: Programul spectacolelor celei de-a 28-a ediţii a Festivalului Național de Teatru (19 – 29 octombrie 2018)

317
Festivalul National de Teatru 2018

Festivalul Național de Teatru (FNT), ediția a 28-a, care se va desfășura în București în perioada 19 – 29 octombrie 2018, va aduce în fața bucureștenilor 36 de spectacole din selecția oficială a FNT. Păstrând tradiţia iniţiată în anul 2006 de directorul artistic și criticul Marina Constantinescu de a invita mari spectacole ale lumii la Bucureşti în cadrul FNT, şi în acest an, trei spectacole de teatru și alte trei producții din sfera dansului, semnate de nume mari ale scenei europene vor oferi ocazia publicului român de a lua contact cu unele dintre cele mai noi tendințe ale artei contemporane.

Ediţia acestui an a Festivalului Naţional de Teatru îi este dedicată unei mari personalităţi a culturii române care anul acesta a împlinit 80 de ani:  doamnei Cătălina Buzoianu, regizor şi profesor.

Preşedintele României, domnul Klaus Werner Iohannis, a acordat Înaltul Patronaj ediției din acest an a Festivalului Naţional de Teatru. Este pentru a patra oară consecutiv când Președintele alege să susțină valoarea și performanța promovate de FNT.

Evenimentul este susţinut de Institutul Cultural Român.

Programul spectacolelor Festivalului Național de Teatru 2018

Vineri, 19 octombrie

18.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”

10
De: Csaba Székely
Traducerea: László Sándor
Regia: Radu-Alexandru Nica
Scenografia, video, light design: Andu Dumitrescu
Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 2 h 45 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Mare

Miss Julie / Domnișoara Julie
După: August Strindberg
Versiune de text de: Katie Mitchell
Dramaturgia și traducerea în limba germană: Maja Zade
Regia: Katie Mitchell și Leo Warner
Scenogafia şi costumele:Alex Eales
Producător: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Durata: 1 h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba română și engleză

21.00 Teatrul Metropolis
Sala Mare (Sala Olga Tudorache)
Pentru o mai bună înțelegere
Textul și regia: Mimi Brănescu
Scenografia: Nina Brumuşilă
Producător: Teatrul Metropolis București
Durata: 2 h fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Sâmbătă, 20 octombrie

11.00 Teatrul Țăndărică
Sala Lahovari

Scufița roșie
Adaptare de: Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm
Regia și light design: Felix Alexa
Scenografia: Marian Sandu
Producător: Teatrul Țăndărică București
Durata: 50 min fără pauză
Nerecomandat copiilor sub 3 ani

17.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

Totul e foarte normal
De: Alexa Băcanu
Spectacol participativ pentru părinți și adolescenți între 10 și 15 ani
Regia: Leta Popescu
Scenografia: arh. Gabi Albu
Producător: Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti
Durata: 1 h 10 min fără pauză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM
Nerecomandat persoanelor sub 11 ani

17.00 Teatrul Metropolis
Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Pentru o mai bună înțelegere
Textul și regia: Mimi Brănescu
Scenografia: Nina Brumuşilă
Producător: Teatrul Metropolis București
Durata: 2 h fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic

Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet
De: Gabriel García Márquez
Regia: Yuri Kordonsky
Decorul: Helmut Stürmer
Costumele și desenele live în nisip: Ioana Popescu
Producător: Teatrul German de Stat Timișoara
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română și engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Mare

Miss Julie / Domnișoara Julie
După: August Strindberg
Versiune de text de: Katie Mitchell
Dramaturgia și traducerea în limba germană: Maja Zade
Regia: Katie Mitchell și Leo Warner
Scenogafia şi costumele:Alex Eales
Producător: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Durata: 1 h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba română și engleză

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Pictură

Pomană (To_R)
Conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák
Coproducție: Studio M Sfântu-Gheorghe și Pál Frenák Compagnie
Durata: 50 min fără pauză
Spectacol de dans
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”

10
De: Csaba Székely
Traducerea: László Sándor
Regia: Radu-Alexandru Nica
Scenografia, video, light design: Andu Dumitrescu
Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 2 h 45 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Studio

Chekhov’s First Play / Prima piesă a lui Cehov
Versiune de text de: Ben Kidd și Bush Moukarzel, după A. P. Cehov
Regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel
Decorul: Andrew Clancy
Efecte și design scenă: Grace O’Hara
Costumele: Saileóg O’Hallo
Producător: Dead Centre, Dublin, Irlanda
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba română

Duminică, 21 octombrie

17.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

Totul e foarte normal
De: Alexa Băcanu
Spectacol participativ pentru părinți și adolescenți între 10 și 15 ani
Regia: Leta Popescu
Scenografia: arh. Gabi Albu
Producător: Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti
Durata: 1 h 10 min fără pauză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM
Nerecomandat persoanelor sub 11 ani

17.00 Teatrul Odeon
Sala Studio

Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre
De: Matei Vișniec
Regia şi decorul: Răzvan Mureșan
Costumele: Ilona Lorincz
Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca
Durata: 2 h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

17.00 Unteatru

Pescărușul
De: A.P. Cehov
Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban
Regia: Andrei Șerban
Scenograf consultant: Valentin Vârlan
Costume ARKADINA: Doina Levintza
Producător: unteatru București
Durata: 2 h 30 min fără pauză
Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stromboscop

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Studio

Chekhov’s First Play / Prima piesă a lui Cehov
Versiune de text de: Ben Kidd și Bush Moukarzel, după A. P. Cehov
Regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel
Decorul: Andrew Clancy
Efecte și design scenă: Grace O’Hara
Costumele: Saileóg O’Hallo
Producător: Dead Centre, Dublin, Irlanda
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba română

18.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic

Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet
De: Gabriel García Márquez
Regia: Yuri Kordonsky
Decorul: Helmut Stürmer
Costumele și desenele live în nisip: Ioana Popescu
Producător: Teatrul German de Stat Timișoara
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română și engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Metropolis
Sala Amfiteatru (Sala Centenar)

Hamlet
De: William Shakespeare
Versiunea scenică: Victor Ioan Frunză
Traducerea: Nina Cassian
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul și costumele: Adriana Grand
Producător: Teatrul Metropolis București
Durata: 2 h 45 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul ACT

Constelații
De: Nick Payne
Regia: Radu Iacoban
Scenografia: Tudor Prodan
Producător: Teatrul ACT București
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Mare

Regele moare
De: Eugène Ionesco
Traducerea: Vlad Russo și Vlad Zografi
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Scenografia: Vladimir Turturica
Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Durata: 1 h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Pictură

Pomană (To_R)
Conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák
Coproducție: Studio M Sfântu-Gheorghe și Pál Frenák Compagnie
Durata: 50 min fără pauză
Spectacol de dans
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Luni, 22 octombrie

18.00 și 21.00 Sala Rapsodia

Alice
Adaptare liberă după „Ţara Minunilor” şi „Ţara din Oglindă” de Lewis Carroll
Dramaturgia: Zsolt Benedek
Regia: László Bocsárdi
Decorul: József Bartha
Costumele: Zsuzsanna Kiss
Coproducție: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe și sZempöl Offchestra
Durata: 1 h 45 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

18.00 Tranzit.ro

În numele tatălui
Documentarea şi textul: Elena Vlădăreanu
Regia: Robert Bălan
Scenografia: Elisabeta Gëdo
Producător: Asociația Art No More
Durata: 1 h 30 min fără pauză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 și 21.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic

Krum
De: Hanoch Levin
Traducerea: Valeriu Turea
Regia: Luminița Țâcu
Scenografia: Irina Gurin
Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” Chișinău
Durata: 1 h 50 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Metropolis
Sala Amfiteatru (Sala Centenar)

Hamlet
De: William Shakespeare
Versiunea scenică: Victor Ioan Frunză
Traducerea: Nina Cassian
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul și costumele: Adriana Grand
Producător: Teatrul Metropolis București
Durata: 2 h 45 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 unteatru

Pescărușul
De: A.P. Cehov
Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban
Regia: Andrei Șerban
Scenograf consultant: Valentin Vârlan
Costume ARKADINA: Doina Levintza
Producător: unteatru București
Durata: 2 h 30 min fără pauză
Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stromboscop

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Studio

Ivanov
De: A. P. Cehov
Traducerea: Ludmila Székely Anton
Regia: Claudiu Goga
Scenografia: Lia Dogaru
Videomapping: Lucian Matei
Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”
Durata: 2h 30 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

20.00 Teatrul Odeon
Sala Studio

Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre
De: Matei Vișniec
Regia şi decorul: Răzvan Mureșan
Costumele: Ilona Lorincz
Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca
Durata: 2 h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Atelier

Despre oameni și cartofi
Scenariul și regia: Radu Afrim
Scenografia: Andreea Negrilă
Producător: Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe
Durata: 2 h fără pauză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM
Spectacol cu traducere în limba engleză și maghiară
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

22.00 Teatrul ACT

Constelații
De: Nick Payne
Regia: Radu Iacoban
Scenografia: Tudor Prodan
Producător: Teatrul ACT București
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Marți, 23 octombrie

18.00 ARCUB, Gabroveni

Slightly Off Stage
Un spectacol de dans de:Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold (SUA)
Coregrafia şi conceptul:Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold
Sunetul şi muzica originală:Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold, T.M. Rives
Costumele: Tamara Cobus
Spectacol de dans

18.00 Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Pictură

Rabenthal
De: Jörg Graser
Traducerea în limba maghiară: Szilágyi Mária
Regia și universul sonor: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Sound design: Sebastian Bayer și Constantin Coadă
Light design: Andrei Délczeg și Gidó Zoltán
Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara
Durata: 2 h 15 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

18.00 Tranzit.ro

În numele tatălui
Documentarea şi textul: Elena Vlădăreanu
Regia: Robert Bălan
Scenografia: Elisabeta Gëdo
Producător: Asociația Art No More
Durata: 1 h 30 min fără pauză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Unteatru

Pescărușul
De: A.P. Cehov
Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban
Regia: Andrei Șerban
Scenograf consultant: Valentin Vârlan
Costume ARKADINA: Doina Levintza
Producător: unteatru București
Durata: 2 h 30 min fără pauză
Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stromboscop

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Mare (spectacol pe gradene)

Beție
De: Ivan Vîrîpaev
Traducerea în limba maghiară: Kozma András
Traducerea în limba română: Raluca Rădulescu
Regia: Radu Afrim
Decorul: József Bartha
Costumele: Orsolya Moldován
Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș– Compania „Tompa Miklós”
Durata: 3 h 15 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză
Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Atelier

Despre oameni și cartofi
Scenariul și regia: Radu Afrim
Scenografia: Andreea Negrilă
Producător: Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe
Durata: 2 h fără pauză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM
Spectacol cu traducere în limba engleză și maghiară
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

21.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic

Disputa
De: Pierre de Marivaux
Traducerea: Doru Mareș
Regia: Vlad Massaci
Scenografia: Iuliana Vîlsan (varianta Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad)
Coproducție: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 POINT (Str. G-ral. Eremia Grigorescu, nr. 10)

Bun de export
De: Alex Tocilescu
Regia: Catinca Drăgănescu
Scenografia: Omid Ghannadi
Coproducție: GO WEST și POINT
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Miercuri, 24 octombrie

18.00 POINT (Str. G-ral. Eremia Grigorescu, nr. 10)

Bun de export
De: Alex Tocilescu
Regia: Catinca Drăgănescu
Scenografia: Omid Ghannadi
Coproducție: GO WEST și POINT
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 Teatrul Mic
Sala Atelier

Ținutul din miezul verii
De: Tracy Letts
Traducerea:Smaranda Nicolau
Regia:Vlad Massaci
Decorul, costumele și light design: Iuliana Vîlsan
Producător: Teatrul Mic București
Durata: 3 h cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Mare (spectacol pe gradene)

Beție
De: Ivan Vîrîpaev
Traducerea în limba maghiară: Kozma András
Traducerea în limba română: Raluca Rădulescu
Regia: Radu Afrim
Decorul: József Bartha
Costumele: Orsolya Moldován
Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș– Compania „Tompa Miklós”
Durata: 3 h 15 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză
Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

18.00 Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Pictură

Rabenthal
De: Jörg Graser
Traducerea în limba maghiară: Szilágyi Mária
Regia și universul sonor: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Sound design: Sebastian Bayer și Constantin Coadă
Light design: Andrei Délczeg și Gidó Zoltán
Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara
Durata: 2 h 15 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

20.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic

Disputa
De: Pierre de Marivaux
Traducerea: Doru Mareș
Regia: Vlad Massaci
Scenografia: Iuliana Vîlsan (varianta Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad)
Coproducție: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

21.00 ARCUB, Gabroveni

Slightly Off Stage
Un spectacol de dans de:Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold (SUA)
Coregrafia şi conceptul:Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold
Sunetul şi muzica originală:Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold, T.M. Rives
Costumele: Tamara Cobus
Spectacol de dans

22.00 Apollo 111

Tatăl meu, preotul
De: Gabriel Sandu
Regia: Elena Morar
Scenografia: Alexandra Panaite
Producător: Apollo111 Bucureşti
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

Joi, 25 octombrie

18.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

În umbra marelui plan
Textul și regia: Catinca Drăgănescu
Scenografia: Anda Pop
Producător: Reactor de creație și experiment Cluj-Napoca
Durata: 1 h 35 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

18.00 Teatrul Metropolis
Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Copilul lui Noe
După: Eric Emmanuel Schmitt
Traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian
Decorul: Maria Miu
Costumele: Mirela Trăistaru
Producător: Teatrul Metropolis Bucureşti
Durata: 1 h 30 min fără pauză

18.00 Teatrul Mic
Sala Atelier

Ținutul din miezul verii
De: Tracy Letts
Traducerea:Smaranda Nicolau
Regia:Vlad Massaci
Decorul, costumele și light design: Iuliana Vîlsan
Producător: Teatrul Mic București
Durata: 3 h cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

20.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic

Mamă, mi-am pierdut mâna!
De: Maria Kontorovich
Traducerea: Raluca Rădulescu
Regia: Alexandru Mâzgăreanu
Decorul: Romulus Boicu
Costumele: Alexandra Mâzgăreanu
Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Apollo 111

Tatăl meu, preotul
De: Gabriel Sandu
Regia: Elena Morar
Scenografia: Alexandra Panaite
Producător: Apollo111 Bucureşti
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Odeon
Sala Studio

Gardenia
De: Elżbieta Chowaniec
Traducerea: Luiza Săvescu
Regia: Zoltán Balázs(Ungaria)
Decorul:Constantin Ciubotariu
Costumele:Andrada Chiriac
Producător: Teatrul Odeon București
Durata: 1 h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

Vineri, 26 octombrie

18.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

În umbra marelui plan
Textul și regia: Catinca Drăgănescu
Scenografia: Anda Pop
Producător: Reactor de creație și experiment Cluj-Napoca
Durata: 1 h 35 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

18.00 Teatrul Metropolis
Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Copilul lui Noe
După: Eric Emmanuel Schmitt
Traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian
Decorul: Maria Miu
Costumele: Mirela Trăistaru
Producător: Teatrul Metropolis Bucureşti
Durata: 1 h 30 min fără pauză

18.00 și 21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Pictură

Don Juan se întoarce de la război
De: Ödön von Horváth
Traducerea: Alina Mang
Regia: Horia Suru
Scenografia: Cristian Marin
Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 1 h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Mare

Moeder / Mother / Mama
Regia și coregrafia: Gabriela Carrizo
Asistent regie şi dramaturg: Franck Chartier
Producător: Peeping Tom, Belgia
Durata: 1h 10 min fără pauză

20.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic

Mamă, mi-am pierdut mâna!
De: Maria Kontorovich
Traducerea: Raluca Rădulescu
Regia: Alexandru Mâzgăreanu
Decorul: Romulus Boicu
Costumele: Alexandra Mâzgăreanu
Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Mic
Sala Atelier

The Night Alive
De: Conor McPherson
Traducerea: Bogdan Budeș
Regia: Cristi Juncu
Scenografia: Vladimir Turturica
Producător: Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești
Durata: 2 h 25 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Studio

Beware Of Pity / Ungeduld Des Herzens / Suflete zbuciumate
După: Stefan Zweig
Versiune de text de: Simon McBurney, James Yeatman, Maja Zade și ansamblul de actori
Dramaturgia: Maja Zade
Regia: Simon McBurney
Coregizor: James Yeatman
Scenografia: Anna Fleischle
Costumele: Holly Waddington
Coproducție: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin și Complicité, Londra
Durata: 2 h 05 min fără pauză

Sâmbătă, 27 octombrie

17.00 Teatrul Țăndărică
Sala Lahovari

Scufița roșie
Adaptare de: Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm
Regia și light design: Felix Alexa
Scenografia: Marian Sandu
Producător: Teatrul Țăndărică București
Durata: 50 min fără pauză
Nerecomandat copiilor sub 3 ani

18.00 Teatrul Mic
Sala Atelier

The Night Alive
De: Conor McPherson
Traducerea: Bogdan Budeș
Regia: Cristi Juncu
Scenografia: Vladimir Turturica
Producător: Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești
Durata: 2 h 25 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

18.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic

Wolfgang
Adaptare după: Yannis Mavritsakis de Radu Afrim
Regia: Radu Afrim
Decorul: Romulus Boicu
Costumele: Erika Márton
Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Durata: 2 h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Studio

Beware Of Pity / Ungeduld Des Herzens / Suflete zbuciumate
După: Stefan Zweig
Versiune de text de: Simon McBurney, James Yeatman, Maja Zade și ansamblul de actori
Dramaturgia: Maja Zade
Regia: Simon McBurney
Coregizor: James Yeatman
Scenografia: Anna Fleischle
Costumele: Holly Waddington
Coproducție: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin și Complicité, Londra
Durata: 2 h 05 min fără pauză

19.00 Televiziunea Română
Studio Pangrati

Îngeri în America
Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape”
De: Tony Kushner
Traducerea: László Upor
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 3 h 10 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Sala Rapsodia

Demnitate
textul, regia și scenografia: Ignasi Vidal
Decorul: Bogdan Amarfi
Costumele: Adina Buzatu
Producător: Teatrul Avangardia București
Durata: 1 h 15 min fără pauză

21.00 Teatrul de Comedie
Sala „Radu Beligan”

Shylock
După: Gareth Armstrong
Traducerea: Marian Popescu
Regia: Horațiu Mălăele
Scenografia: Iuliana Vîlsan
Producător: Teatrul de Comedie București
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Pictură

Orchestra Titanic
De: Hristo Boicev
Traducerea: Livia Nistor
Regia: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

21.00 Teatrul Odeon
Sala Studio

Gardenia
De: Elżbieta Chowaniec
Traducerea: Luiza Săvescu
Regia: Zoltán Balázs(Ungaria)
Decorul:Constantin Ciubotariu
Costumele:Andrada Chiriac
Producător: Teatrul Odeon București
Durata: 1 h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

Duminică, 28 octombrie

17.00 Fabrica de Cultură, Sibiu
Sala „Eugenio Barba”

Povestea prințesei deocheate
Scenariu de: Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea
Traducerea din limba engleză: Eugen Gyemant
Regia: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragoș Buhagiar
Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
Durata:3 h cu o pauză
Spectacolul conține efecte de lumini produse de stroboscop, ce pot declanşa crize persoanelor care suferă de epilepsie fotosenzitivă

17.00 și 21.00 Teatrul ACT

Stage Dogs
De: Florin Piersic Jr.
Inspirat de: ”A life in the theatre” de David Mamet
Regia: Florin Piersic Jr.,
Scenografia: Tudor Prodan
Producător: Teatrul ACT București
Durata: 1 h 50 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 și 21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Studio

Migraaaanți sau Prea suntem mulți în aceeași barcă
De: Matei Vişniec
Traducerea și dramaturgia: Ágota Bereczki
Regia: Zakariás Zalán
Costumele: Csíki Csaba M.V.
Producător: Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc
Durata: 1 h 50 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

18.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic

Wolfgang
Adaptare după: Yannis Mavritsakis de Radu Afrim
Regia: Radu Afrim
Decorul: Romulus Boicu
Costumele: Erika Márton
Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Durata: 2 h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Sala Rapsodia

Demnitate
textul, regia și scenografia: Ignasi Vidal
Decorul: Bogdan Amarfi
Costumele: Adina Buzatu
Producător: Teatrul Avangardia București
Durata: 1 h 15 min fără pauză

19.00 Televiziunea Română
Studio Pangrati

Îngeri în America
Partea a II-a: „Perestroika”
De: Tony Kushner
Traducerea: László Upor
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 3 h 30 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

20.00 Teatrul de Comedie
Sala „Radu Beligan”

Shylock
După: Gareth Armstrong
Traducerea: Marian Popescu
Regia: Horațiu Mălăele
Scenografia: Iuliana Vîlsan
Producător: Teatrul de Comedie București
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Pictură

Orchestra Titanic
De: Hristo Boicev
Traducerea: Livia Nistor
Regia: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

Luni, 29 octombrie

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Sala Mare

Program NDT
Shoot the Moon
Coregrafia, decorul și costumele: Sol León & Paul Lightfoot
Muzica: Philip Glass, ‘Movement II from Tirol Concerto for piano and orchestra’

The Statement
Dramaturgia: Jonathon Young
Coregrafia: Crystal Pite
Muzica: Owen Belton
Decorurile: Jay Gower Taylor
Costumele: Crystal Pite, Joke Visser

Woke up Blind
Dramaturgia: Nadja Kadel
Coregrafia: Marco Goecke
Muzica: Jeff Buckley
Decorurile şi costumele: Marco Goecke

Premieră (titlu în lucru)
(New Creation) – work in progress
Coregrafia: Hofesh Shechter
Producător: Nederlands Dans Theater (NDT), Haga, Olanda
Durata: 2 h fără pauză

Pentru că noi credem în calitatea cititorilor noști, vă rugăm să comentați această însemnare...

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.