Cu prilejul Serbării Mărţişorului, de întâmpinare a primăverii, Ambasada României la Praga şi Asociaţia Cehia-România organizează marţi, 13 martie 2018, la ora 17.30 la Facultatea de Litere a Universităţii Caroline din Praga (Piaţa Jan Palach 2, etajul II, aula numărul 200), o serată literară dedicată poeziei şi prozei româneşti.
Această serată culturală va avea loc sub egida Excelenţei Sale, Doamna Carmen Burlacu, Ambasador al României în Cehia.
Programul va include o poezie de Mihai Eminescu în traducerea lui Zdeňek Valášek, un fragment din nuvela ”Cezara” în traducerea lui Jiří Našinec, două poezii de Nicolae Labiş (în română), în lectura studentelor Madlen Molhelm şi Micaela Rotaru.
Va urma povestirea ”Icarus” de Dumitru Ţepeneag, tradusă de Jarmila Horáková, poezia ”Rugăciune” de Octavian Goga, în cehă de Libuše Valentová.
În încheiere vom asculta o improvizaţie muzicală pe motivele unor melodii folclorice româneşti, interpretate de Vít Prudil.
Lidia Našincová
Corespondență din Praga