Știri: Laureații Galei Premiilor UNITER pentru anul 2019

27
UNITER- 2020

Peste 350 de artiști, profesioniști din lumea culturală, parteneri, apropiaţi ai fenomenului teatral, au fost prezenți aseară, luni, 21 septembrie 2020, la cea de-a 28-a ediție a Galei Premiilor UNITER, la Craiova.

Pentru ca publicul să se bucure din plin de acest moment special, începând cu ora 21.30 am transmis live pe pagina de Facebook a UNITER sosirea pe covorul roșu, la casa Bibescu, a unora dintre cei mai apreciați artiști români ai momentului. De la ora 22.30, ceremonia acordării Premiilor UNITER a putut fi urmărită în direct pe TVR1, Radio România Cultural și online pe www.tvrplus.ro, www.uniter.ro și preluată de pagina de Facebook a UNITER.

Gala a avut loc la Craiova, cu ocazia aniversării a 170 de ani de la înființarea teatrului craiovean „Marin Sorescu”, într-un spațiu deosebit, în aer liber, la Teatrul de Vară din Parcul „Nicolae Romanescu”.

Premiile:

Premiul Președintelui UNITER a fost acordat TEATRULUI NAȚIONAL „MARIN SORESCU” DIN CRAIOVA pentru 170 de ani de istorie în teatrul românesc.

Premiul a fost ridicat de ALEXANDRU BOUREANU, directorul Teatrului Național Craiova.

Premiul pentru debut:

ANDREI CHIFU, pentru rolul El din spectacolul Casa de pe graniţă de Sławomir Mrožek, un spectacol de Ada Lupu Hausvater la Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara.

Premiul pentru întreaga activitate – scenografie:  CONSTANTIN CIUBOTARIU

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar:

PUȘA DARIE, pentru rolul Mama din spectacolul Dansul Delhi de Ivan Vîrîpaev, regia Radu Afrim la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” din Iaşi

Premiu special pentru video mapping: ANDREI COZLAC

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar:

CRISTIAN GROSU, pentru rolul Caliban din spectacolul Furtuna de William Shakespeare, regia Gábor Tompa la Teatrul Naţional din Cluj-Napoca

Premiul pentru cea mai bună scenografie:

CRISTINA MILEA, pentru scenografia spectacolului Legături primejdioase de Christopher Hampton, după romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic din Bucureşti

Premiul pentru întreaga activitate – actriță: RODICA MANDACHE

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal:

LUCIAN IONESCU, pentru rolul Gomez Addams din spectacolul Familia Addams, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior din Bucureşti.

Premiul pentru întreaga activitate – actor: MIRCEA RUSU

Premiul special pentru teatru de păpuși și marionete a fost acordat FESTIVALULUI „PUPPETS OCCUPY STREET”/„PĂPUȘILE OCUPĂ STRADA”, EDIȚIA 2019 cu tema „Evoluție prin Revoluție” organizat de Teatrul pentru copii și tineret „Colibri” din Craiova.

Premiul a fost ridicat de ADRIANA TEODORESCU, directoarea Teatrului Colibri.

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal:

ANCA HANU, pentru rolul Chiritza Bârzoi din spectacolul Chiritza în concert, după Vasile Alecsandri și Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul Naţional Cluj-Napoca.

PREMIU GĂZDUIT:

Premiul British Council a fost acordat COMPANIEI DE TEATRU GIUVLIPEN, pentru activitatea de promovare şi susţinere a incluziunii sociale şi încurajarea implicării civice.

Premiul a fost ridicat de actrița MIHAELA DRĂGAN.

Premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru TV:

Manifest. Scrisoare către un prieten şi înapoi către ţară de Ruxandra Cesereanu, regia Cornel Mihalache, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR).

Premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

Hamlet de William Shakespeare, adaptarea radiofonică şi regia artistică Mihai Lungeanu, producție a Societății Române de Radiodifuziune.

Premiul pentru Cea mai bună piesă românească a anului 2019:

ANA SORINA CORNEANU, pentru piesa Hai să vorbim despre viață!

Premiul de Excelență:

FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU, pentru calitatea excepţională a ultimelor șase ediții. Premiul a fost ridicat de MARINA CONSTANTINESCU, directorul FNT.

Premiul pentru întreaga activitate – critică și istorie teatrală: MYA LIONTESCU

Premiul pentru critică de teatru: OANA CRISTEA GRIGORESCU

Premiul special pentru machiaj de scenă: MINELA POPA

Premiul special pentru o activitate de șase decenii în editarea cărții de teatru:

VIORICA ROZALIA MATEI

Premiul special pentru promovarea teatrului-dans:

LINOTIP – CENTRU INDEPENDENT COREGRAFIC

Premiul a fost ridicat de coregrafa și dansatoarea IOANA MARCHIDAN.

Premiul pentru întreaga activitate – regie: DRAGOȘ GALGOȚIU

Premiul pentru cea mai bună regie:

EUGEN JEBELEANU, pentru regia spectacolului Itinerarii. Într-o zi lumea se va schimba la ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București și Compagnie des Ogres.

De pe scena Galei, Ion Caramitru a anunțat că, începând cu ediția a 28-a a Galei UNITER, premiul pentru cea mai bună regie va purta numele regizorului Lucian Pintilie.

Premiul pentru Cel mai bun spectacol:

Chiritza în concert, după Vasile Alecsandri și Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul Naţional Cluj-Napoca.

Au prezentat premii și au anunțat câștigători live sau virtual: Miruna Berescu (directoarea Festivalului de Film Anonimul), Mihail Genoiu (Primarul Municipiului Craiova), Puiu Antemir, Marcel Iureș, Dragoș Buhagiar, Maia Morgenstern, Marian Râlea, Radu Afrim, Bogdan Gheorghiu (Ministrul Culturii), Camelia Ene (CEO MOL România), Romanița Ionescu, Ovidiu Buluc (Președintele Fundației „PROCULTURA” Magdalena și Ovidiu Buluc), Cristina Maria Olteanu (director regional Raiffeisen Bank),

Nigel Bellingham (directorul British Council România), Lari Giorgescu, Vlad Drăgulescu, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei române, Emil Boroghină, Dorina Păunescu, Andrea Gavriliu, Claudiu Bleonț, Ludmila Patlanjoglu, Gina Șerbănescu, Anca Ungureanu (UniCredit Bank), Lia Manțoc, Sergiu Nistor (consilier prezidențial) și Ion Caramitru (președintele UNITER)

Juriile Galei:

Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru:

Ludmila Patlanjoglu, Maria Zărnescu, Călin Ciobotari.

Juriul Galei care au decis câștigătorii:

Radu Apostol (regizor), Cosmin Ardeleanu (scenograf), Doru Mareș (critic de teatru), Crina Mureșan (actriță), Cristina Rusiecki (critic de teatru)

Juriul concursului de dramaturgie „Cea mai bună piesă românească a anului 2019”:

Marina Constantinescu, Adriana Popescu, Dan C. Mihăilescu.

Video – Imagini cu sosirea invitaților pe covorul roșu

Video – Gala Premiilor UNITER 2020 – decernarea premiilor

Galerie foto de Florin Biolan

https://www.uniter.ro/gala-premiilor-uniter-2020-vazuta-de-florin-biolan/

Galerie foto de Maria Ștefănescu

https://www.uniter.ro/gala-premiilor-uniter-2020-vazuta-de-maria-stefanescu/

Galerie foto de Andrei Gîndac

https://www.uniter.ro/gala-premiilor-uniter-2020-vazuta-de-andrei-gindac/

Galerie foto de Adi Bulboacă (Facebook)

https://www.facebook.com/pg/UNITERoficial/photos/?tab=album&album_id=2949833641783507

 PARIUL PUBLICULUI

(În urma votului online pe https://www.uniter.ro/pariul-publicului-la-gala-premiilor-uniter-2020/)

Debut: CONSTANTIN RADU TUDOSIE

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic: Frumoasa adormită şi trezită

Cel mai bun spectacol de teatru TV: Furtuna

Critică de teatru: OANA CRISTEA GRIGORESCU

Cea mai bună scenografie: IRINA MOSCU

Cea mai bună actriță în rol secundar: ALINA ROTARU

Cel mai bun actor în rol secundar: CRISTIAN GROSU

Cea mai bună actriţă în rol principal: OANA PREDESCU

Cel mai bun actor în rol principal: LUCIAN IONESCU

Cea mai bună regie: EUGEN JEBELEANU

Cel mai bun spectacol: Familia Addams

Regia spectacolului: BOBI PRICOP. Scenografia și imaginea: IRINA MOSCU. Video design: LES ATELIERS NOMAD. Filmări și montaj: DEOCHI PRODUCTION. Muzica live: KARPOV NOT KASPAROV.Voice over: VLAD CRAIOVEANU.

ORGANIZATORI ŞI PARTENERI

Producători:

UNITER – Uniunea Teatrală din România

Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova

Parteneri principali ai evenimentului:

Primăria Craiova și Consiliul Local al Municipiului Craiova

Proiect cultural finanţat de:

Ministerul Culturii

Co-producător:

Televiziunea Română

Sponsor principal:

Raiffeisen Bank

Sponsor:

Fundația „PROCULTURA” Magdalena și Ovidiu Buluc

Partener Special:

UniCredit Bank

Partener oficial:

MOL România

Parteneri:

Institutul Cultural Român

Fundaţia ANONIMUL

British Council

ITI – Institutul Internațional de Teatru, Secţia Română

Opera Română Craiova

Partener de tradiţie:

Societatea Română de Radiodifuziune

Cu sprijinul:

COLISEUM Logistic&Distribution

E-TWOW

Aqua Carpatica

Kfea

Domeniile Blaga

Distribuție Oltenia

Set Up – rental & events

Les Ateliers Nomad

Deochi Production

Parteneri media:

Radio RFI România

Ziarul Metropolis

Revista Amfiteatru

Oltenia 3TV

Oltenia TV

Radio Sud

Gazeta de Sud

Partener de monitorizare:

MediaTRUST

Cu participarea: Casei Regale a României

Comunicat al UNITER

1 COMENTARIU

Pentru că noi credem în calitatea cititorilor noști, vă rugăm să comentați această însemnare...

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.