Sâmbătă, 5 iunie 2021, la ora 11.00, în curtea Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila (Piața Poligon nr. 4) va avea loc spectacolul Speranța Nino Nino, susținut de grupul de copii „Nino Nino” coordonat de prozatorul Lică Barbu, în cadrul proiectului „Zâmbetul unește”, realizat de Asociația Culturală Leviathan în colaborare cu Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila. Cu această ocazie se va lansa volumul „Nino Nino” și poveștile copilăriei”, texte și desene ale copiilor din Grupul artistic „Nino Nino”, Brăila. Prefață și prezentări de Lică Barbu; cuvânt introductiv de Mihaela Doinița Stanciu; postfață de Pușa Roth, București, Editura Leviathan, 2021, 112 p. Coperta: Rudy Roth. ISBN 978-606-95136-2-0.
Spectacolul și lansarea de carte vor fi transmise live pe pagina de facebook Secția de Imprumut pentru copii. Ludotecă (Biblioteca Județeană Brăila), click aici.
Proiectul „Zâmbetul unește” se derulează, neîntrerupt, de 2 ani, din mai 2019. Coordonator: Lică Barbu, membru fondator al Asociației Culturale Leviathan, redactor al portalului leviathan.ro, colaborator permanent al revistei culturale „Leviathan”.
Vezi arhiva Proiect Zâmbetul unește
https://www.youtube.com/channel/UCmkAUJKMxL4VjfZyjcIPkhA
Pagina Zâmbetul unește
Pagina de facebook a proiectului
„Indiferent cine am fi, ce misiune am avea în această lume, există momente în care ne întoarcem spre și în copilărie, voluntar sau inspirați chiar de cei mici. «Zâmbetul unește» a creat un grup de copii dornici să demonstreze că a fi copil trebuie să te bucuri, căci bucuria face lumea mai frumoasă. «Nino Nino», grupul copiilor din Brăila coordonat de prozatorul Lică Barbu și „adoptat” de Biblioteca Județeană «Panait Istrati», a apărut firesc, a atras copii de vârste diferite, dar ce contează această diferență atunci când copilăria unește? Copiii au creat momente frumoase, au inventat jocuri, iar pandemia dar și bucuria apariției unei cărți i-au pus la treabă: la scris și desenat. Și cartea a început să prindă contur. Astăzi, când scriu aceste rânduri, creațiile copiilor de la «Nino Nino» sunt așezate în pagină și le-am citit cu emoție, fiindcă «m-am pierdut» în lumea lor, în fabuloasa lume a copilăriei. […]” – Pușa Roth, Postfață la vol. „Nino Nino” și poveștile copilăriei.
Detalii despre volumul apărut la Editura leviathan, click aici.
Asociația Culturală Leviathan mulțumește Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila și doamnei Mihaela Doinița Stanciu (Secția de Imprumut pentru copii. Ludotecă) pentru susținerea și implicarea în acest proiect.
Apreciază:
Apreciază Încarc...
Similare